International chat

Κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς 2009-2010, οι  τριάντα  μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ασχολήθηκαν με τη χρήση του site  επικοινωνίας όπου συμμετέχουν όλα τα εταιρικά σχολεία και επίσης

με την συγγραφή εργασιών πάνω στο θέμα του προγράμματος και ειδικότερα στο θέμα της Χλωρίδας και Πανίδας το οποίο διαπραγματεύεται η δική μας ομάδα.

Τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο έγινε κυρίως ενασχόληση με το site, εγγραφές όλων των μαθητών, ασκήσεις χρήσεις του site,  καθιέρωση κανόνων λειτουργίας και επικοινωνίας. Έτσι πραγματοποιήθηκε  η πρώτη συνολική συνδιάσκεψη (international chat)  στις 24 Νοεμβρίου.

Στη συνέχεια οι μαθητές ανέβασαν στο site εργασίες που έκαναν πάνω στα θέματα: «This is where I live» και «My School» ενώ στις 12 Δεκεμβρίου συζήτησαν και πάλι  όλοι μαζί (International chat) για το θέμα  Christmas and New Year Celebration.