Συνεργασία Comenius

Η συνεργασία όλων  των σχολείων μας στο  θέμα « Our local Environments» ξεκίνησε ως ιδέα και έμπνευση της  Tamsin Briggs Καθηγήτριας  Αγγλικών στο College Honore de Balzac στην πόλη Issoudun της Γαλλίας. Το Issoudun βρίσκεται σε αγροτική περιοχή στο κέντρο της Γαλλίας με πληθυσμό 14.000 κατοίκους.

Η επικοινωνία ξεκίνησε την Άνοιξη του  2008 και στις αρχές του σχολικού έτους 2008-2009 διαμορφώθηκε ο αριθμός των συμμετεχόντων σχολείων. Η προπαρασκευαστική συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Ισσουντούν  τον Ιανουάριο του 2009. Συμμετείχαν   οι καθηγητές  από τη Γαλλία, τη Δανία, την Ισπανία, την Ιταλία , την Ολλανδία και τη Ρουμανία. Η δική μας συμμετοχή δεν στάθηκε εύκολο να πραγματοποιηθεί  γι? αυτό και αναπληρώθηκε με ανοιχτή επικοινωνία στη διάρκεια των συζητήσεων  μέσω skype.

Στην προπαρασκευαστική αυτή συνάντηση συζητήθηκαν τα θέματα που θα αναλάβει κάθε σχολείο να  δουλέψει και να παρουσιάσει στα υπόλοιπα καθώς επίσης και το πρόγραμμα των ανταλλαγών επισκέψεων. Καθορίστηκαν οι στόχοι του προγράμματος με σκοπό να διατυπωθούν στην κοινή αίτηση με τα στοιχεία όλων των σχολείων όπως κατατέθηκε το Μάρτιο του 2009.  Επίσης αποφασίστηκε του στήσιμο κοινού δικτυακού χώρου όπου καθηγητές και μαθητές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση με τη χρήση κωδικού για να γνωριστούν μεταξύ τους, να ανεβάζουν φωτογραφικό και άλλο υλικό από την περιοχή και το σχολείο τους ώστε το περιβάλλον του κάθε σχολείου να γίνεται γνωστό σε όλο τα υπόλοιπα.