ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ BRACCIANO-ITALIA

Μετά τη φιλοξενία της ομάδας από τη Δανία και τις πολύ όμορφες ημέρες που περάσαμε άρχισαν αμέσως οι ετοιμασίες για τη δική μας επίσκεψη: στο   Scuola media Statale S.G. Bosco που βρίσκεται στην πόλη Bracciano στην περιοχή  Latio της Ιταλίας, χτισμένο στην όχθη της ομώνυμης λίμνης και σε απόσταση 40 περίπου χιλιομέτρων από τη Ρώμη.

Η αναχώρηση έγινε Κυριακή 3 Απριλίου από το Μαυροχώρι με λεωφορείο, άφιξη στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και αεροπορικώς για Ρώμη.

Στο αεροδρόμιο Fiumicino της Ρώμης μας περίμενε μία καθηγήτρια και μαθητές του Σχολείου, να μας πάνε στο Bracciano. Αφού κάναμε μια  περιήγηση γύρω από τη λίμνη  και είχαμε  την ευκαιρία να παρατηρήσουμε  κοινά στοιχεία όσον αφορά τη χλωρίδα και πανίδα και να συζητήσουν για την καθαριότητα της λίμνης, πήγαμε στο σχολείο.  Εκεί μας υποδέχτηκαν, η διευθύντρια και καθηγητές ?η υπεύθυνη καθηγήτρια του Προγράμματος Clara Bergantini,  μαθητές και γονείς.

Τη Δευτέρα 4 Απριλίου άφιξη στο σχολείο, υποδοχή από τους καθηγητές και μαθητές, παρουσίαση του προγράμματος και στη συνέχεια  πήγαμε στο Δημαρχείο του Bracciano. Μετά το μεσημέρι αναχώρηση με τρένο για Ρώμη.  Εκεί επισκεφτήκαμε τη: Piazza di Spagna, τις εκκλησίες:  Trinita dei Monti, τη Santa Maria Sopra Minerva, τον Οβελίσκο, το Πάνθεον, την Piazza del Popolo, και την εκκλησία Santa Maria del Popolo όπου θαυμάσαμε έργα του διάσημου Caravaggio.

Την Τρίτη 5 Απριλίου άφιξη στο σχολείο.  Το πρωί κάναμε μάθημα γλώσσας (αγγλικά-ιταλικά-ελληνικά). Το μεσημέρι  ακολούθησε η προγραμματισμένη  επίσκεψη στο Βατικανό.  Επισκεφτήκαμε την Piazza San Pietro, το Μουσείο του Βατικανού, τη Καπέλα Σιξτίνα, την εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Συνεχίσαμε την  περιήγηση στους παραδοσιακούς δρόμους της Ρώμης, στο Castello San Angelo.

Τη Τετάρτη 6 Απριλίου αφιερώσαμε την ημέρα μας στο Bracciano. Από τις 8:15 βρισκόμασταν στο σχολείο και  οι ιταλοί καθηγητές μας ξενάγησαν. Μας εξήγησαν τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου και του εκπαιδευτικού συστήματος. Οι ομάδες των παιδιών χρησιμοποιούσαν τις φράσεις επικοινωνίας που είχαμε  ετοιμάσει τις πρώτες μέρες.

Μετά έγιναν διάφοροι αθλητικοί αγώνες στο σχολείο με μικτές ομάδες μαθητών. Έπειτα επιβιβαστήκαμε σε λεωφορείο της αεροπορίας και πήγαμε στο Αεροναυτικό Μουσείο του Bracciano, το δεύτερο μεγαλύτερο της Ευρώπης.  Εκεί μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε και να μάθουμε για την εξέλιξη του αεροπλάνου. Το μεσημέρι πήγαμε στο Castello Odescalchi ? στη παλαιά συνοικία με τα στενά σοκάκια και το ομώνυμο Κάστρο που είναι το σύμβολο του  Bracciano!

Την Πέμπτη 7 Απριλίου κάναμε το καθιερωμένο  μάθημα γλώσσας στο σχολείο. Η μικτή ομάδα επισκεφτήκαμε το Κολοσσαίο. Μείναμε έκπληκτοι από την λιτή αρχιτεκτονική του μνημείου και το πελώριο μέγεθος του.  Ακολούθησε περιήγηση στην αρχαία αγορά στο μνημείο του Vittorio Emanuele II, τη Piazza Venezia και τη διάσημη Fontana di Trevi.  Το απόγευμα είχαμε ραντεβού στο Παλάτι Μπαρμπερίνι (Palazzo Barberini) όπου είδαμε έργα τέχνης διάσημων ζωγράφων (Ραφαήλ, Καραβάτζιο, Ελ Γκρέκο?).

Την  Παρασκευή 8 Απριλίου  το πρωί στο  σχολείο και έπειτα όλοι μαζί πήγαμε στο προγραμματισμένο ραντεβού μας στη Villa Farnezina. Εκεί θαυμάσαμε την περίτεχνη αρχιτεκτονική, τοιχογραφίες  του Ραφαήλ. Περπατήσαμε στο Τραστέβερε με τις παλαιές γειτονιές.  Μπήκαμε στην εκκλησία Σαντα Μαρια ιν Κοσμεντίν και διαπιστώσαμε την έντονη βυζαντινή επίδραση στην τεχνοτροπία της εκκλησίας.

Στο Σχολείο συγκεντρωθήκαμε πάλι στις 19:00 για να γίνει η  παρουσίαση των εργασιών  της ομάδας μας για το Τοπικό Περιβάλλον της Καστοριάς και τη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής μας. Η παρουσίαση έγινε σε διαδραστικό πίνακα από τους μαθητές.  Οι ομάδα των Ιταλών μας παρουσίασε τη δική της εργασία.  Τα παιδιά και των δύο ομάδων παρουσίασαν και από ένα βίντεο για το σχολείο τους.  Μετά ακολούθησε  πλούσια δεξίωση με τοπικά εδέσματα από τους γονείς και μαθητές που μαγείρεψαν οι ίδιοι. Τα παιδιά μας χόρεψαν παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς και ένα εντυπωσιακό Συρτάκι και η Ιταλική ομάδα την Ταραντέλλα.

Το Σάββατο 9 Απριλίου στις 17:00 μετά από έναν συγκινητικό αποχαιρετισμό ξεκινήσαμε με λεωφορείο  για το αεροδρόμιο του Fiumicino στις 18:00. Στις 19:00  check in και αναχώρηση για Θεσσαλονίκη στις 21:30 και μετά πάλι πίσω  στην Καστοριά με πάρα πολύ όμορφες εμπειρίες και αναμνήσεις που θα μείνουν παντοτινές !